АФ «Відродження»: від розширеного відтворення до обміркованих реновацій

АФ «Відродження»: від розширеного відтворення до обміркованих реновацій

Агрофірма «Відродження» займається свинарством вже 15 років і за цей час стала провідним господарством цього напрямку в складі групи Ristone Holdings. Як за 5 років роботи можна збільшити поголів’я свиней майже в 10 разів, і як зберігати поголів’я зараз, в умовах постійної небезпеки епізоотій – про все це розповімо на прикладі «Відродження».

«Спекотний» час

У 2005-му році в агрофірмі «Відродження» ухвалили рішення про відновлення свинарського напряму зі збільшенням поголів’я до 10-11 тис. На той момент господарство мало близько 1300 голів свиней, а інфраструктури для розширення поголів’я практично не було. Команда агрофірми згадує ті роки як «спекотну пору», адже працювати доводилося в режимі розширеного відтворення, а будівельники часом ледве встигали здавати нові об’єкти для розміщення тварин. Але, незважаючи на жорсткий графік, вже до 2010-го року агрофірмі вдалося досягти поставленої мети, водночас створивши для тварин необхідні умови утримання.

Старі корпусу агрофірми були реконструйовані під маточники, приміщення для дорощування і утримання поголів’я після відлучення. З нуля було побудовано ще 3 великих корпуси, в яких обладнали 120 місць опоросу, приміщення для 350 голів свиноматок і ще понад 3,5 тис. поросят на дорощуванні.

Щоб раціонально розмістити збільшене поголів’я сконструювали також 21 ангар, кожен з яких міг вмістити від 200 до 250 голів свиней для відгодівлі.

Адаптації до потреб ринку

В процесі розвитку господарства стало зрозуміло, що більш затребуваними на ринку стають м’ясні, а не сальні породи. Для поновлення стада господарство закупило партію ремонтних свиней в Мелітопольському племзаводі. Почали співпрацю з європейськими заводчиками та організували постачання з Угорщини: були завезені м’ясні кнури, 150 голів великої білої породи, 150 голів гібрида великої білої породи з ландрасом. У Терезинському племзаводі закупили оптимусів. На підприємстві затвердили схему гібридизації.

Сьогодні поголів’я агрофірми «Відродження» переважно підпадає під 1 категорію і вважається беконним, що дозволяє співпрацювати з однією з найбільших українських м’ясних фабрик «Алан».

Модернізація – необхідний етап успішного розвитку

Керівництво Ristone Holdings за всіма напрямами своєї діяльності робить упор на впровадження сучасних технологій, і свинарська галузь – не виняток. У 2015-му році в господарстві провели модернізацію систем годування в групі відгодівлі, замінили стандартні бункерні годівниці на системи зі зволоженням корму. Разом з коригуваннями раціону це дозволило істотно поліпшити динаміку за середньодобовим приростом. Так в 2015-му році він становив 723 г, вже в 2016-му році збільшився до 760 і продовжував зростати в наступні роки. На середину 2020 року господарство має середньодобовий приріст у 847 г.

У 2017-му році в господарстві провели модернізацію ще двох корпусів з приміщеннями для дорощування поголів’я, встановивши там аналогічні кормові автомати, що теж позитивно відбилося на продуктивності. Так, у цій групі в 2016-му році (до впровадження нових годівниць) середньодобовий приріст становив 426 г, а в 2017-му – 438 г. Цього року він становить 457 г.

В агрофірмі «Відродження» застосовується штучне запліднення, яке дозволяє контролювати і покращувати характеристики потомства. Для цього створені станції для штучного осіменіння, в яких містяться кнури-виробники.

Загальна сума інвестицій в модернізацію господарства за ці роки склала десятки мільйонів гривень.

Боротьба за здоров’я тварин

Незважаючи на різні технологічні підходи і економічні обставини, для всіх свинарів в світі існує спільна, чи не найсерйозніша загроза, – епізоотії. В останні роки найбільше говорять про АЧС, але це не єдине захворювання, яке здатне за в короткі терміни знищити багаторічні старання команди фермерів і ціле поголів’я.

Так, в 2016-му році багато господарств України постраждали від ЕДС – епізоотичної діареї свиней. Деяким досі не вдалося повністю відновитися і перемогти захворювання. Через спалах ЕДС агрофірма «Відродження» втратила близько 50-60% поросят. Впоратися з цією проблемою допомогла оперативно розроблена вакцина на основі біоматеріалу від загиблих тварин, але що ще більш важливо – чітке дотримання інструкцій з її використанню та загалом норм ветеринарного контролю. У керівництві агрофірми впевнені, що це найважливіший фактор, без якого неможливо забезпечити здоров’я і добробут тварин.

Зараз стан здоров’я свиней в господарстві стабільний. Уже в 2019-му році не було необхідності в вакцинації, але в господарстві не розслабляються. Тут обладнано спеціальну «карантинну» ферму, в якій всі закуплені тварини проводять місяць, перш ніж потрапити до основного стада. Особливу увагу приділяють лабораторним дослідженням. Плановий моніторинг проводиться щокварталу, причому для більш точних результатів господарство направляє матеріал не тільки до районної лабораторії, але й до обласної або київської.

За 15 років роботи АФ «Відродження» не тільки в рази збільшила потужності виробництва, а й істотно поліпшила свої якісні показники, виробила дієві антикризові механізми, що можливо тільки за наявності досвідченої і професійної команди. Зараз на підприємстві працює 52 співробітника, з яких 27 – основні оператори ферми. Таке явище як «текучка кадрів» для господарства неактуальне, велика частина команди працює тут уже багато років, тому всі технологічні процеси максимально налагоджені, кожен точно знає, що потрібно робити. А це – запорука стабільності підприємства, його подальших успіхів.