Розділяй і оптимізуй: як зберегти поголів'я ВРХ в 2020-му?

Розділяй і оптимізуй: як зберегти поголів'я ВРХ в 2020-му?

В останні роки в тваринницьких господарствах України помітна стійка тенденція до скорочення поголів’я великої рогатої худоби. За даними Державної служби статистики на весну 2020, за останній рік кількість голів зменшилася на 7,2%. Розведення ВРХ в Україні є досить складним напрямком агробізнесу, яке потребує більш стабільних економічних умов і державної підтримки.

Цією сферою тваринництва сьогодні займається 7 підприємств у складі агрохолдингу Ristone Holdings – це агрофірма ім. Горького, «Орільська», «Дружба-Казначеївка», «Чумаки», «Агроальянс», «Мрія», «Приорільська». Про те, як йдуть справи з розведенням великої рогатої худоби в господарствах, розповів координатор тваринницького напряму Ristone Holdings Олег Ємець:

– У нинішніх умовах розведення ВРХ не назвеш простою справою, навіть якщо порівнювати з іншими тваринницькими напрямками – курячим і свинячим. У свинарстві, наприклад, для прохарчування свиней зараз можна просто купити комбікорм, в якому вже будуть всі необхідні поживні компоненти для інтенсивного росту. Для великої рогатої худоби корм необхідно вирощувати, в результаті прямий прибуток виходить меншим, ніж від реалізації свиней. Але не можна забувати про те, що цей напрямок не існує сам собою, воно тісно пов’язаний з рослинництвом. Без ВРХ не буде врожаю на полях. Ті господарства, які займаються тільки рослинництвом часто отримують урожай в 2 рази менший, ніж ті, у яких є і тваринництво. І це не тільки за рахунок добрив, які ми отримуємо від корів, а й за рахунок сівозміни. Після того як заготовили корми, на цій землі ми засіваємо пшеницю і отримуємо урожай в 2-3 рази більше. Тому розведення ВРХ в структурі багатопрофільного холдингу, яким є Ristone Holdings, дуже важливий компонент. Молочне тваринництво дає не тільки прямий, а й непрямий прибуток. Ми це розуміємо, тому намагаємося зберегти цей напрямок, по максимуму оптимізувавши всі доступні нам ресурси.

– Чи спостерігається в господарствах холдингу тенденція до скорочення? З чим вона пов’язана?

– За нашими господарствами статистика неоднорідна – в одних ми скорочуємо поголів’я, в інших – розширюємо. Перш за все, скорочення відбувається там, де немає умов утримання, де відбувається активний забір землі. Внаслідок цього виникає нестача кормів, і господарству доводиться йти на скорочення. Якщо ж доступні для вирощування корму площі не скорочуються, ми не тільки зберігаємо поголів’я в господарстві, а й намагаємося поступово нарощувати його. Краще розповісти на прикладі. У нас є три господарства поруч – «Дружба-Казначеївка», Агрофірма ім. Горького і «Чумаки». Так, в Казначеївському господарстві ми плануємо повністю звільнитися від поголів’я ВРХ до вересня і переключитися на розвиток свинарства. Це пов’язано зі зменшенням площі земель під корм. В Агрофірмі ім. Горького і «Чумаках» зараз умови утримання ВРХ набагато кращі, ніж у тій самій Казначеївці, тут не бракує корму, тому в цих господарствах ми будемо збільшувати кількість голів. Ми працюємо індивідуально з кожним господарством: де необхідно скорочуємо поголів’я, де є потенціал – намагаємося розвивати цей напрям.

Довідка: В Агрофірмі ім. Горького поголів’я ВРХ збільшилося з 998 до 1654 од., в господарстві «Чумаки» – з 547 до 1163. Скорочення поголів’я спостерігається в господарствах «Агроальянс» – з 960 до 645 од., в агрофірмі «Орільська» – з 1187 до 765. В господарствах «Дружба-Казначеївка» і «Приорілля» буде проведена повна ліквідація поголів’я (всього 1207 голів). Агрофірма «Мрія» має стабільне поголів’я з 351 од. ВРХ.

– Через що відбувається забір землі у господарств?

– На 2019-2021 роки припав час переукладання договорів з пайовиками. Не всі власники паїв зараз вирішують продовжувати ці договори, деякі хочуть самостійно займатися сільським господарством. Цьому сприяють і більш лояльні податкові умови для маленьких фермерських господарств. Крім того, багато людей зараз не хочуть віддавати свої паї в оренду через відкриття ринку землі. У підсумку нам доводиться адаптуватися до нових обставин. Переукладання договорів з пайовиками викликало серйозні зміни і в структурі наших господарств, але ми готові до нових викликів, і завжди сприймаємо їх як можливості для розвитку.

Ми вже не перший рік працюємо над тим, щоб скорочувати площі землі під кормові культури для тваринництва, підвищуючи їхню ефективність. Наприклад, на базі АФ ім. Горького ми в цьому році засіяли 37 га новою кормовою травою NutriFibre, яка має більш високу врожайність і поживні якості.